Ebben nyújt segítséget a kinesio tape szülés előtt és után
Amikor elkezdtem kismama tornát tartani, néhány vendégem, akik már próbálták a tape-t, csak áradoztak róla, hogy milyen jó! Aztán amikor várandós lettem a második gyermekemmel, eldöntöttem, hogy már csak magam miatt is, de megtanulom a ragasztási technikákat. És ha tényleg olyan szuper, akkor a vendégeimnek is tudok ebben is segíteni... :)
Nos, saját tapasztalatból is mondhatom, hogy tényleg olyan szuper! :)
Első várandósságom alatt természetesen én is megvettem a jól ismert, klasszikus pocaktartó övet, de nekem nem vált be, nem használtam.
Miért jobb sokkal a tape?
Rugalmasabb, ezáltal hatékonyabb.
Kényelmesebb, nem zavar a mozgásban, és ruha alatt észrevétlen.
Egy képzett személy pont oda tudja neked ragasztani és pont olyan technikával, ami neked személyre szabottan megfelel.
Lássuk, miben is tud segíteni pontosan!
1. Derék megtámasztása és lazítása
A legtöbben derékfájásra szoktatok panaszkodni, amit a torna valamennyire, vagy ideig óráig enyhít is, de van amikor önmagában már nem elég. Ilyenkor szuper kiegészítés a tape szalag! Ezt a fajta ragasztási technikát ismeritek a legtöbben, és szoktátok is kipróbálni, utána pedig nagyon dicsérni.
A derékfájás oka lehet - a mozgásszegény életmód mellett - a testsúly növekedése, a súlypontunk eltolódása, a hormonális változások, illetve a hasizmok megnyúlása.
Ráadásul szülés után mindez nem rendeződik magától, hiszen a baba is hónapokig volt a pocakunkban. Sokszor a rossz testtartás úgy fennmarad, hogy észre sem vesszük. (Ezt én is tapasztaltam Levi születése után. Feküdtem a masszázs ágyon, és kérdezte a masszőr, hogy szerintem egyenesen fekszek-e… mert egyáltalán nem, de én teljesen annak éreztem! "Gyönyörű" gerincferdülésem volt… )
Mit tehetsz kismamaként?
1. Rendszeres kismama torna, ahol a megfelelő részeket lazítjuk, a megfelelőeket erősítjük, a fent is leírtak alapján.
2. Rekeszlégzés gyakorlása.
3. Ne ülj sokat egyszerre, 15 percenként állj fel, mozgasd meg magad.
4. A taping technika kiegészíti ezeket, extra támogatást ad. Sok esetben egy-két percen belül oldja a fájdalmat.
2. SI izület lazítása, stabilizálása
3. Has megtámasztása
Ez a ragasztás olyan, mint a klasszikus pocaktámasz öv, csak kényelmesebb és hatékonyabb.
4. Testtartásjavítás (előre eső vállak)
A növekvő hasunkat nem csak derékkal kompenzáljuk, hanem a vállak előre esnek, a fej előre tolódik, és ezt az egészet a mellek egyre növekvő súlya is fokozza.
A tartásjavító pántokkal szemben sokkal jobb a tape!
A testtartásjavító pánt nagyon feszes, alig van benne rugalmasság, tehát teljesen passzívan húzza hátra a vállat. Emiatt ez nem terápia, csak addig jó a tartás, amíg rajta van az illetőn, de nem tanulja meg tőle, sőt, még jobban ellustulnak az izmok miatta.
Ezzel szemben a tape, amikor ki akarnál jönni a pozicióból, akkor kellemetlenül feszül, tehát arra késztet, hogy jól tartsd magad. Arra serkenti az izmokat, hogy dolgozzanak, ne lazuljanak el.
5. Hasizmok védelme (szétnyílás megelőzésére)
Az egyenes hasizom egy páros izom, amit középen ketté szel egy kötőszövet, az ún. linea alba. Várandósság során, ahogy nő a baba, ezek a hasizmok kitolódnak két oldalra, és a linea albára egy nagyon erős széthúzó erő terhelődik, ezért megnyúlik.
Ez minden esetben megtörténik, elkerülhetetlen, de függően attól, hogy mennyire erős és rugalmas a kötőszövetünk, szülést követően a linea alba szépen visszamegy a helyére, ideális esetben ott marad a két rost között épen és sértetlenül.
Ha a kötőszövet azonban gyenge, nem elég rugalmas, akkor a linea albán szakadás jön létre - ezt nevezzük rectus diastasis-nak, azaz az egyenes hasizmok szétválásának.
A leglátványosabb jele szülés után, hogy előre domborodik a has, de nem természetes okból, amikor még egy-két hónapig nagyobb marad a hasunk, hanem karfiolosan, a köldök és a szegycsont között, hasprésre pedig a duzzanat fokozódik.
A linea alba a két izom között ki is domborodhat vagy be is süllyedhet.
Hogyan lehet elkerülni a kialakulását?
Nagy mértékben genetika, hogy a kötőszövetnek milyen az állaga.
De nem teljesen!
Nagyon sok mindennel tudunk ártani magunknak, és egyáltalán nem biztos, hogy csak annak alakul ki, akinek nagyon gyenge a kötőszövete, hanem az életmódunk is lehet olyan, ami nem alkalmas arra, hogy azt rugalmasan tartsa.
A tape is tud segíteni a megelőzésben és a helyreállításban is!
Érdemes már a 2. trimesztertől alkalmazni, már akkor is, amikor még nem olyan nagy a has.
A tape direkt úton segít abban, hogy elkerüljük a hasizmok szétnyílását, a rehabilitációban pedig ténylegesen egymás felé húzza a szétnyílt hasizmot.
Saját tapasztalatom, hogy tape nagyon jó érzést ad feltéve, ad egy plusz támaszt a hasfalnak, és segít jobban aktiválni a hasizmokat, ami mozgás közben és pl. a rekeszlégzés gyakorlásánál is jól észlelhető, segít tudatosítani, megérezni, hogy mit is kell aktiválni.
6. Szétnyílt hasizom kezelése (szülés után)
A 'rectus diastasis', azaz az egyenes hasizmok szétnyílása a köldök és a szegycsont között alakul ki, itt szétválnak a hasizmok, kidomborodik a has. Ez terhelés nélkül is látható, de fokozódó nyomásra, pl. ha emelünk valamit, akkor még jobban előredomborodik.
Ha ilyet tapasztalunk, mindenképpen komolyabban foglalkozni kell vele.
Ezen kívül van egy teszt is a vizsgálatára, ezt itt nem fejtem ki, akik járnak hozzám, találkoznak vele.
Összességében a szétnyílás maga is egy sokkal komplexebb dolog, mint hogy itt kifejtsem, ennek a bejegyzésnek a lényege, hogy tape ragasztással ezt is tudjuk támogatni.
Tapasztalatom szerint a vizsgálata otthon, laikusként nem annyira könnyű, mint amilyennek tűnik, ilyenkor több dolgot is nézünk.
A szétnyílás komoly mozgásszervi problémákhoz vezethet, hiszen a hasfal elveszíti az elülső stabilitását.
A tape nem csak mechanikailag segít összehúzni, hanem arra is ösztönöz, hogy folyamatosan alkalmazzuk a rekeszlégzést, saját erőből tartsuk a hasunkat. Olyan érzést ad, mintha egy plusz tartást kapna a hasfal, de közben az izmok dolgoznak, nem lustulnak el.
7. Rekeszizom tehermentesítése (nehéz légzés, reflux esetén)
Ahogy a baba elkezd nőni, a méh egyre tágul, nő, és egyre inkább nyomja felfelé a rekeszizmot és a gyomrot.
A két leggyakoribb probléma, amit ez okozni szokott az a reflux és a légszomj.
Mindkettőre jó ez a fajta ragasztás, célzottan azonban elsősorban az utóbbira, mert a rekeszizmot, a "légzőizmot" tudjuk vele tehermentesíteni.
A reflux jellemzően a 27-36. hét között kritikus, hiszen utána a baba lejjebb száll, csökkennek a tünetek, a légszomj is.
A tape ragasztással tudjuk segíteni a rekeszizom tehermentesítését, ezáltal csökkenteni a tüneteket.
8. Ödéma, vizesedés csökkentése
A nyirokkeringés serkentése, az ödéma csökkentése a célja.
A vizesedés a vénás keringés megváltozása és hormonális okok, illetve a megnövekedett súly miatt alakul ki.
A legjobb segítség a vénás torna (videó itt) és a kinesio tape, illetve természetesen az aktív életmód.
9. Tejutak elzáródásának kezelése (szülés után)
10. Striák kezelése (szülés után)
A striák megjelenésével kapcsolatban tudni érdemes, hogy a genetika sok, de nem minden, lehet tenni ellene.
A megelőzés fontos:
- helyes táplálkozás (sok nyers zöldség, gyümölcs - kevés cukor, ami rongálja a kötőszövet minőségét)
- kötőszövet megfelelő edzése, karbantartása (ha rendszeresen és megfelelően terheljük, akkor fokozódik a kollagéntermelés, a kötőszövet rugalmasabbá, erősebbé válik)
A kialakult striát megszüntetni sajnos nem lehet, de bármilyen meglepő, a vénás torna (videó itt) a striák gyógyulásának gyorsaságában is segíteni fog, hiszen fokozza a szöveti regenerációt.
A fascia tréning serkenti a kollagén, elasztán termelést, utána is foglalkozni kell vele.
Tape ragasztással is sokat tudunk segíteni. Segíti a vér és nyirokkeringést az érintett területen: távozni tudnak a salakanyagok, érkezni tud a friss vér, felélénkül az anyagcsere, így a striák állapota javulhat.
Néhány információ a tape technikáról:
- teljesen biztonságos, semmilyen vegyi anyagot nem tartalmaz, nincs mellékhatása
- semmi misztikum: a tape minden egyes hatása megmagyarázható biomechanikai és biokémiai változásokkal- a tudományos tesztek alapján is csak kiegészítő kezelésként működik, tehát önmagában nem elég, mozogni is kell hozzá
- a ragasztásnak 5 napot kell bírnia hivatalosan, de ha ezután sem sérült, maradhat fent a következő hétig, tehát 7 napot (vagy igazából bármennyit, de le fog válni, nem fog tartani?)
- folyamatos tapelés esetén 6 hét után érdemes 1 hét szünetet tartani, hogy a bőr kicsit megpihenjen
- nem csak színeset tudtok kérni, van testszínű is, ami szerintem kifejezetten szép :)
Ragasztást a vendégeimnek óra után (pl. kismama torna, vagy szülés utáni regeneráció) kedvezményesen biztosítok (előre jelezve).
Amennyiben csak ragasztást szeretnél kérni, arra egy 30 perces konzultáció keretében van lehetőség, ahol megbeszéljük, hogy valóban mire van szükséged, és néhány extra tanáccsal is ellátlak az eredmény érdekében.
BEJELENTKEZÉS:
0670 600 0908
Árak:
Privát vagy csoportos órán való részvétel után közvetlenül
4.000Ft / ragasztás
Több terület esetén a második 3.000Ft,
minden további 2.500Ft
Külön foglalva, 30 perces konzultációval
7.000Ft / ragasztás
Több terület esetén a második 5.000Ft,
minden további 4.000Ft