Milyen mozgásra van szüksége egy kismamának?
A köztudatban még mindig az él, hogy a kismama kímélje magát, pihenjen amennyit csak lehet. Ebben van igazság, de így kimondva szerintem ez félrevezető…
Mint ahogy általános igazság egyébként is: a rendszeres sport az alapja az egészség megőrzésének, erre még mindig nem fektetnek sokan kellő hangsúlyt, nem ezt halljuk mindenhonnan.
Kismamaként is számos előnnyel jár, ha sportolunk:
- csökken a kockázata a magas vérnyomásnak, trombózisnak
- csökkenti a kéz- és lábdagadást, székrekedés előfördulásának mértékét
- csökkenti a fájdalmakat, pl. hátfájás
- kevesebb izmot veszítünk és kevésbé hízunk el
- kellő állóképességet biztosít a szüléshez
- gyorsítja a szülés utáni regenerációt
- erősíti a baba-mama kapcsolatot
- segít megőrizni a lelki békét, a nyugalmat, jó hatással van az idegrendszerre
- csökkenti a fáradtságot
- a közösség is jó hatással van ránk
Ha korábban is sportoltál, bátran folytathatod egészen addig, amíg jól esik. Nagyon kevés kivétel van, ami valóban nem ajánlott:
ezek többnyire a valamilyen esés veszéllyel, ütődéssel járó sportok, pl. a labdajátékok, extrém sportok.
De akkor mit sportoljunk?
A fitmummy® kismama torna komlexen tartalmaz mindent, ami fontos:
- keringésfokozás, kardió edzés
- erősítés
- gerinctorna
- mobilizáció, csipő nyitó, váll mobilizáló, tartásjavító gyakorlatok
- egyensúly gyakorlatok
- medencefenék torna
- relaxáció
Ezért érdemes kifejezetten ilyen órát választani. :)
Ezen kívül, szakember jelenléte mellett biztosan nem fogsz gyakorlatokat rosszul kivitelezni, vagy olyan gyakorlatokat végezni, amik akár elősegíthetik a hasizom nagyobb szétnyílásást, vagy a későbbi derékfájást.
Ha korábban nem sportoltál, nem vagy benne kellően magabiztos, mindenképpen kérd szakember segítségét - ilyen esetekben semmiképpen sem ajánlom az otthoni torna videókat.
Figyeld a tested jelzéseit, mi esik jól neki - ez a legfontosabb! Egy jó kismama torna után biztos, hogy sokkal jobban fogod érezni magad a bőrödben, még akár ha elindulni nehéz volt is... :)
Tudnod kell, még ha az orvosod ágynyugalomra is int, akkor is vannak bizonyos gyakorlatok, amiket fontos lenne végezned. Ezeket persze ne úgy képzeld el, mint a klasszikus torna... akár ágyban fekve is csinálhatod, 10-15 perc csupán.
A keringésfokozás, a keringési rendszer egészsége ugyanis nagyon fontos, különösen várandósan, amikor a vénás visszáramlás egyébként is nehezített.
Ezeket a gyakorlatokat már csak azért is érdemes megtanulni, mert a szülés utáni regeneráció első lépése, akár már a kórházban elkezdhető. Illetve olyankor is ajánlom, amikor kismamaként megmozdulni sincs kedvünk. :)
Ezt a gyakorlatsort - sok más hasznos dologgal együtt - megtalálod a videótáramban, az Otthoni gyakorlatok kismamáknak csomagban.
Térjünk vissza oda, hogy mi miért fontos a kismama torna részeként!
1. A keringésfokozás a fent leírtakon túl nagyon jól kikapcsol, segít levezetni a feszültséget, és minimalizálni a hízást.
A szülés, vajúdás pedig egy maraton - nem árt a jó erőnlét. :)
2. Az izomvesztés elkerülhetetlen a várandósság alatt, de erősítő edzéssel ezt is tudjuk minimalizálni. Ezen kívül a baba körüli teendőkhöz kell majd a teherbírás.
3. A tesstartásunk könnyen eltorzul a plusz súly miatt, ezt igyekszünk kompenzálni, és megelőzni a hátfájást gerinctornával.
4. A mobilizáló gyakorlatok a csípő körül segítenek felkészülni a szülésre, lazítást, nyújtást jelentenek a gátizmoknak. A váll mobilizálása pedig szintén fontos a helyes tesstartás megőrzése miatt - a mellek növekvő súlya, a lézgésminta eltolódása, később pedig a baba hordozása nem kedvez ennek.
5. A növekvő pocak miatt a súlypontunk folyamatosan változik, ezért egyre nehezebb megőrizni az egyensúlyunkat. Az erre irányuló gyakorlatok a core izomzatot is karbantartják.
6. A medencefenék hosszú hónapokon keresztül kap extrém terhelést. Fontos, hogy kellően erős legyen, mint ahogy az is, hogy megfelelően el tudjon lazulni. Kismama tornán mindkettőre hangsúlyt fektetünk.
7. A relaxáció segít megpihenni és kapcsolatot teremteni kisbabáddal. Pár perces relaxáció hatására bizonyítottan csökken a szívfrekvencia és jó hatással van az idegrendszerre is.
Ha szerinted is meggyőzőek ezek az érvek, akkor várlak Téged is csoportos vagy privát kismama óráimra! :)